Ekvádor (Ekvádorská republika - República del Ecuador)
Základní informace Hlavní město: Quito Počet obyvatel: 15,223,680 (07/2012) Rozloha: 283,561 km2 HDP na osobu: 8,600 USD Oficiální jazyk: španělština, Quechua Měna: USD Časový posun oproti ČR: - 7 hod v době letního času, - 6 hod v době zimního času Nejvyšší hora: Chimborazo (6,267 m) Více info zde.
Víza Od 20. června 2008 Ekvádor jednostranně zrušil vízovou povinnost pro občany většiny zemí světa k turistickým cestám v maximální délce do 90 dnů. Toto ustanovení se vztahuje také na občany ČR, tudíž tito nemusí mít k turistickým cestám do Ekvádoru víza, pokud jejich pobyt nepřesáhne stanovený počet dnů.V ostatních případech, zejména pokud je účel pobytu jiný než turistický nebo má trvat déle než 90 dnů, je třeba se obrátit na velvyslanectví Ekvádoru v Berlíně (www.ecuadorembassy.de) za účelem vystavení příslušného víza. Aktuální info zde.
Honorární konzulát České republiky v Ekvádoru Jorge Washington 716 y Amazonas, Edificio Rocafuerte, Quito Telefon +593-2-2235710 ext. 105 E-mail [email protected]
Doprava V Quitu je možné si na ulici kdykoli a kdekoli odchytit taxíka nebo se svézt nečekaně dobře organizovanou MHD, kterou tvoří několik tras dlouhých autobusů. Zajímavostí je, že se platí jen za cestu z města, zpět do města už jsme jeli zadarmo. V každém městě je autobusový terminál, kde vás ochotně nasměrují a dopraví, kam potřebujete. Autobusy jsou různého stáří a výbavy. Např. ke Quilotoa jsme jeli prastarým rozhrkaným busíkem, ale do do Lojy celkem luxusním busem. Do menších městeček můžete také jet mikrobusem nebo pickupem. V Ekvádoru jsme také měli nejzábavnější cestovní zážitek - cestou na Quilotoa do zavazadlového busu chlapík s řidičem nacpal dvě ovce, cestovali tam spolu s našimi batůžky a řádně nám je znečistily. Pak se ukázalo, že autobus až do Quilotoa nejede a tak jsme i s ovcemi přestoupili na korbu pickupu, který nás zavezl do cíle. Z Riobamby jsme chtěli jet vlakem, ale když jsme přišli na místo, odkud měl odjíždět, čekaly nás tam jen koleje končíčí uprostřed silnice...vlak byl zrušen. V hodně turistických místech (např. Baňos) se dají půjčit i kola.
Ubytování V Ekvádoru jsme bez problémů našli vždycky hezký, čistý pokoj za rozumnou cenu. V Quitu jsme bydleli v krásném hostalu blízko centra. Celé Quito a zároveň i ubytování je hodně evropské.
Jídlo a pití Specialitou Ekvádoru je hornado - celé prase upečené na ohni, jen si určíte, kterou část chcete odříznout, dostanete k tomu brambor a salát a máte o vynikající večeři postaráno. Na tržištích toho lze ochutnat spoustu - nejrůznější bramborové a kukuřičné placky nebo vynikající čokoládové pochoutky. Na výběr jsou také nejrůznější ovocné a mléčné koktejly. Co pro nás byl nezapomenutelný zážitek, to byl čerstvý kokos - ať už oloupaný celý kokos se zapíchnutým brčkem nebo čtvrtky výborného šťavnatého kokosu do pytlíčku. V restauracích pořídíte za dobrou cenu menu del día (polévka, hl. jídlo a nápoj), na treky můžete nakoupit ve větších městech v supermarketu. Další zvláštností jsou sladké limonády prodávané v obrovských objemech - až 1 galon. Pokud chcete ochutnat netradiční produkty, doporučejeme navštívit vesničku Salinas (nejrůznější sojové produkty, švýcarský sýr, čokoláda a různé salámky, také vynikající pizza).
Ceny V Ekvádoru se platí americkými dolary (USD). Cena dopravy je relativně nízká, ubytování, pokud nejste moc nároční, tak se dá pořídit také poměrně levně a jídlo také není drahé.